طراحی سایت

(علوم تجربی)

طراحی سایت


(علوم تجربی)
 
بوی باران بوی سبزه بوی خاک برگهای شسته باران خورده پاک ... نرم نرمک میرسداینک بهار خوشبحال روزگار
نوشته شده در تاريخ 90/01/28 توسط  محمدصادق
 پاموکل (ترکیه)

به زبان ترکی این نام یعنی: قلعه پنبه ای و به آسانی می توان فهمید که چرا چنین نامی به آن اطلاق شده است. همچنین این شگفتی طبیعی قسمتی از سایت شهر هایراپولیس Hierapolis (در سوریه) است و در طی قرنها این دو به دلیل نزدیکی یکی شده اند. در واقع برخی از مقبره های قدیمی در قبرستان شهر بخشی از منظره را تشکیل میدهد. این سایت دارای سنگهای تراورتن و چشمه های آب گرم است. سنگهای تراورتن ظاهری متحدالمرکز دارند و با رنگ سفید حریرگونه جلوه ای روحانی خلق کرده اند. چشمه های آب گرم در دهانه ها دارای رسوبات کربنات کلسیم هستند که موجب تشکیل سازه های خارق العاده با ظاهری ارگانیک شده اند.

۲٫ برج یخی کوه اربس (قطب جنوب)

کوه اربس یکی از فعالترین آتشفشانهای زمین است. این کوه تقریبا ۴ کیلومتر بالاتر از سطح زمین است، و بخاطر دریاچه گدازه های مذاب واقع در دهانه آتشفشانی در قله ، میان مجموعه های آتشفشانی مشهور است. بخار داغ آتشفشانی که از ترکها و شکافهای صخره های آتشفشانی بیرون می آید سیستم پیچیده ای از قارهای یخی در اطراف کوه خلق کرده است.

۳٫ آبفشان فلای (نوادا، ایالات متحده)

 

منظره این آبفشان طوری به نظر می رسد که گویی از یک سیاره دیگر یا یک فیلم علمی تخیلی به زمین آورده شده است. آبفشان فلای یکی از پدیده های نادر است که در یک زمین شخصی واقع شده است. در سال ۱۹۱۶ مالکین زمین در جستجوی آب برای حاصلخیز کردن این زمین بیابانی بودند. آنها آب را یافتند و آن چشمه تا دهه ها جوشان بود. با این وجود مته ای که داخل ستون حفاری بود به ذخیره ای از آب برخورد که منجر به تشکیل چنین آبفشانی شد.
۴٫ صخره های کاشا کاتووه تنت (نیومکزیکو، ایالات متحده)

 

کاشا کاتووه تنت در نیومکزیکو ، جایی است که در آن صخره های قلمی فرسایش یافته ای وجود دارند که از گدازه های آتشفشانی طی ۶میلیون سال تشکیل شده اند. درحالیکه صخره های تشکیل شده از نظر شکل مشابهند ، به لحاظ ارتفاع متفاوت هستند. اختلاف ارتفاع بین چند فوت تا ۹۰ فوت وجود دارد.

۵٫ دره ماه (آرژانتین)

دره ماه، دره ای دورافتاده در آرژانتین است. این دره با جرمهای زمین شناسی میخکوب شده که از فرسایش باد شکل گرفته و سنگهای ایستاده و تخت سنگهایی را موجب شده که مدورند و شبیه گلوله های مرمری هستند. زمین دره که روزی حاصلخیز بوده اکنون خشک است و دارای تعداد زیادی فسیل گیاه و جانور است که زیست شناسان علاقمند به دوره های تاریخی را به خود جلب کرده است.

۶٫ دانکسیا لندفرم (چین)

این پدیده بی نظیر زمین شناسی که معروف به دانکسیا لندفرم است از برخی مناطق در چین قابل رویت است، مانند ژانگی در استان جانسو. دانکسیا که یعنی ” ابر سرخ ” بخشی از زمین است که از سنگهای ماسه ای قرمز رنگ تشکیل شده که در طی زمان به کوهها و صخره هایی عجیب تبدیل شده اند.

 

۷٫ چشمه سحرآمیز- پارک ملی چاپادا دیامانتینا (برزیل)

چشمه سحرآمیز ،واقع در پارک ملی چاپادا دیامانتینا ، در ۴۰۰ کیلومتری سالوادر،پایتخت ایالت باهیا قرار د ارد. این چشمه عمق ۱۲۰فوتی دار د و آب آن آنقدر شفاف است که صخره ها و تنه های درختان قدیمی در کف آن قابل رویت است. هنگامیکه خورشید در سمت راست است نور از یک شکاف وارد میشود و انعکاسی آبی رنگ ایجاد می کند. دسترسی به این دریاچه به دلیل حفاظت محیطی و اکوسیستم نادر و خاصش بسیار محدود است.

۸٫ جنگل سنگی (چین)

جنگل سنگی نمونه زیبایی از توپوگرافی انباشت سنگ آهک است.صخره های آن از سنگ آهک درست شده و توسط آبی که به سطح رخنه کرده شکل داده شده است. این آب همه چیز را در اطراف از میان برده به جز ستونها. این جنگل از دوران سلطنت مینگ به عنوان اولین شگفتی طبیعی جهان شناخته شد.

۹٫ وولینگیان، هونان (چین)

منطقه هونان مملو از مناظر چشمگیر است و وولینگیان باشکوه یکی از بزرگترین جاذبه های آن است. این جاذبه طبیعی از بیش از ۳۰۰۰ لایه انباشتی سنگ آهک تشکیل شده است. در این مکان آبشارهای زیبا و بزرگترین قار آهکی آسیا قرار دارد.

۱۰٫ سالرد اویونی (بولیوی)

سالر، یک بیابان نمکی انبوه در میانه آلتیپلانو ،یکی از مناظر تجسمی بولیوی است. این مکان؛ بیابان هموار و وسیعی است که نور خورشید را چنان منکس می کند که با آسمان اثر تقارنی ایجاد میکند. در بیابان چندین دریاچه با رنگهای غیر معمول وجود دارد که علت آن وجود رسوبات معدنی است.


نوشته شده در تاريخ 90/01/28 توسط  محمدصادق

  لقاح درپستانداران         گروههای خونی              فاگوسیتوز                    چرخه زندگی سرخس        

روزنه برگ             عمل قلب            هدایت وانتقال پیام عصبی   

  انتقال پیام عصبی به ماهیچه ها‌          نام گذاری قسمتهای مختلف قلب                      مراحل رشد جنینی


نوشته شده در تاريخ 90/01/27 توسط  محمدصادق
نوشته شده در تاريخ 90/01/27 توسط  محمدصادق
فکر کنید صفحه ی 112
در سلول جانوری دیواره ی سخت سلولی ، بخش تولید غذا و واکوئول (انباری) بزرگ وجود ندارد . سيتوپلاسم و هسته به كناره هاي سلول انتقال يافته است همچنین تعداد میتوکندری ها) بخش تولید انرژی )در سلول گیاهی بیشتر از جانوری است این تفاوت ها سبب شده است که کار سلول گیاهی و جانوری متفاوت باشد . مثلا بخش تولید غذا در سلول گیاهی می تواند با استفاده از نور خورشید غذاسازی کند به همین دلیل گیاهان تولید کننده اند و یا این که دیواره ی سلولی سخت دارند که همانند اسکلت موجب استحکام بافت گیاهی می شود .به همين د ليل سلول گياهي شكل خود را حفظ مي كند.
مشاهده کنید صفحه ی 113
سلول های پوسته ی پیاز مانند آجرهایی در کنار هم قرار گرفته اند اما سلول های پوششی داخل گونه از هم جدا و به صورت پراکنده دیده می شود .
هسته ی سلول های گونه تقریبا در بخش مرکزی سلول نسبت به سلول ها کوچک و پر رنگ تر دیده می شود. اما در سلول های پیاز هسته در کنار سلول هم دیده می شود .
سلول های گونه تقریبا گرد یا بیضوی شکل و دیواره ی نازک آن ها دیده نمی شود اما سلول های پیاز شکل هندسی منظم چند ضلعی دارند و مانند آجرهای یک ساختمان در کنار هم قرار دارند . دیواره ی سخت اسکلتی آن ها نیز ضخیم است.
اندازه گیری بزرگی سلول در زیر میکروسکوپ
ابتدا یک قطعه خط کش پلاستیکی شفاف به طول تقریبی 10 سانتی متر را مانند لام روی صفحه ی میکروسکوپ می گذاریم و با بزرگ نمایی کم میکروسکوپ درجه ی آن را پیدا می کنیم در این حال خط کش را طوری در میدان دید قرار می دهیم که لبه ی درجه بندی خط کش دقیقا در قطر دایره ی میدان دید واقع شود تعداد فواصل را که بر حسب میلی متر است می شماریم بدین ترتیب قطر میدان دید میکروسکوپ با عدسی شیئی ضعیف بر حسب میلی متر به دست می آید .
حال لام دارای سلول پیاز را روی صفحه ی میکروسکوپ می گذاریم و در محل قطر تعداد سلول های به دنبال همدیگر را می شماریم آن گاه از تقسیم قطر میدان میکروسکوپ بر تعداد سلول ها ، قطر تقریبی هر سلول به دست می آید.
فکر کنید صفحه ی 115
می دانیم که سلول از طریق سطح ، برای حجم خود با محیط بیرون مبادله ی مواد دارد در صورتی که سلول از حد معینی بزرگتر شود سطح آن نمی تواند نیاز های حجم را برطرف کند زیرا سطح با توان 2 و حجم با توان 3 رشد می کند. بنابر این طبق شکل افزایش حجم بسیار بیشتر از افزایش سطح است. به همین دلیل سلول برای تامین نیاز های خود لازم است تقسیم شود تا سطح آن زیاد شده و نیازهایش را تامین کند.
مقایسه کنید صفحه ی 117
سلول های بافت چربی مسطح بوده وشکل هندسی معینی ندارند هسته ی آنها در گوشه ی سلول قرار دارد و بیش تر حجم سلول را بخش ذخیره ای تشکیل می دهد.
بافت خون سه نوع سلول دارد:
گلبول قرمز : کروی شکل بوده و بخش مرکزی آن فرو رفته است هسته ندارد و دارای ماده قرمز رنگی است و کار آن انتقال گاز های تنفسی است.
گلبول سفید : شکل خاصی ندارد دارای یک هسته ی یک قسمتی یا چند قسمتی است و عمل دفاع را بر عهده دارد
پلاکت ها شکل خاص ندارند و به عمل انعقاد خون کمک می کنند.
بافت خون:
خون از سلول های متفاوتی ساخته شده است که هر کدام وظیفه ی مخصوصی را بر عهده دارد ولی با یکدیگر هماهنگ بوده و موجب هماهنگی کار خون می شود.
تفسیر کنید صفحه 118
کوچک ترین بخش بدن جانداران که زنده است و می تواند همه ی کارهای موجود زنده را انجام دهد سلول نام دارد .
سلول چربی می تواند چربی ها را ذخیره کند اما سلول برگ گیاه نازک و پهن است و دارای مولکول های کلروفیل است که می تواند نور گیاه را جذب کند و غذا بسازد اما یک سلول ماهیچه ای دوکی شکل است و قابلیت انقباض و حرکت دارد بنابراین سلول ها با توجه به نوع کار آن ها شکل و اندازه های متفاوت دارد.
فکر کنید صفحه 119
همان طور که یک شهر از بافت های گوناگون مانند نانوایی ، قصابی ، قنادی و ... تشکبل شده است وهریک از این بافت ها كار هاي جداگانه ای را انجام می دهند و در کنار هم نیاز های شهر را تامین می کند و اگر یکی از این بافت ها نباشد مشکلات پیش می آید در یک اندام هم بافت های مختلف و مرتبط به هم وجود دارند که به انجام فعالیت اندام کمک می کنند مثلا در معده بافت خونی ، بافت عصبی ، بافت ماهیچه ای ، بافت پیوندی و... وجود دارد که هریک از این بافت ها با انجام وظایف خود سبب می شوند که این اندام وظایف خود را انجام دهد.
مشاهده کنید صفحه 119
سلول ها نازک و پهن هستند و درکنار هم قراردارند وبافت پوششی سطح خارجی کلیه را تشکیل می دهند.
فکر کنید صفحه 122
(1) افرادی که فعالیت های ورزشی شدید انجام می دهند یا شغل آن ها با فعالیت شدید بدنی ارتباط دارد مانند ورزشکاران ، کارگران بنایی
(2) فعالیت هایی که در آن ها ماهیچه های بدن فعالیت کمتری انجام می دهند انرژی کمتر و فعالیت هایی که در آن ها ماهیچه سریع تر کار می کنند انرژی بیشتر نیاز دارند.
3) (نوزادان ، کودکان و نوجوانان زنان بار دار و شیرده به غذاهایی احتیاج دارند که برای رشد مناسب است. زیرا در سنین سرعت رشد بدن نسبت به سایر زمان ها بیشتر است.اما اافراد سالخورده به این نسبت نیاز ندارند.
بحث كنيد صفحه 128
ویتامین های محلول در چربی بیشتر از ویتامین های محلول در آب در بدن ذخیره می شوند . مقدار اضافی ویتامین های محلول در آب همراه آب اضافی بدن دفع می شود .
کمبود هر دو باعث تولید بیماری می شود . به طور مثال کمبود ویتامین ث (ویتامین محلول در آب) باعث تولید بیماری اسکوربوت و کمبود ویتامین آ (ویتامین محلول در چربی) باعث بیماری شب کوری می شود.
استفاده ی بیش از حد از ویتامین های محلول در چربی خطرناک تر از ویتامین های محلول در آب است . زیرا این ویتامین در بدن ذخیره می شود. ویتامین های محلول درآّ مانند ویتامین ث مقاومت کمتری نسبت به حرارت دارند.
بحث کنید صفحه 130
کودکان و نوجوانان باید به اندازه کافی از انواع مواد غذایی استفاده کنند تا مواد مورد نیاز برای رشد و ترمیم سلول ها و فعالیت های روز مره ی آن ها توسط غذا تامین شود ولی در مورد افراد مسن محدودیت هایی در مصرف بعضی از مواد غذایی (بخصوص قند و چربی) لازم است .
(1) کیک ، مربا ، شیر = غلات ، میوه و قند ، شیر .
(2) نان ، پنیر ، کره و چای = غلات ، شیر ، چربی ، نوشیدنی .
(3) نان ، خامه ، عسل ، چای = غلات ، چربی ، قند ، نوشیدنی .
(4) نان ، خرما ، شیر ، گردو = غلات ، قند ، شیر ، گوشت.
از نظر کافی بودن = صبحانه ی شماره ی 1 و 4 گروه های بیشتری از مواد غذایی را شامل می شود.
از نظر تنوع داشتن = صبحانه ی شماره ی 4 از تنوع بیشتری برخوردار است.
جمع آوری اطلاعات صفحه 132
هدف از طرح این فعالیت جلب توجه دانش آموزان به اهمیت تنوع و برخورداری از انواع مواد غذایی است هدف از طرح این فعالیت جلب توجه دانش آموزان به اهمیت تنوع و برخورداری از انواع مواد غذایی است گیاهخواری عملا به حذف گوشت یا برخی محصولات با منشا حیوانی، بسته به درجه گیاهخوار بودن از رژیم غذائی اطلاق می شود.                                                                                        
انواع متفاوتی از گیاهخواری وجود دارد که هریک منافع و البته مشکلات مربوط به خود را دارند.اولین نوع از سه روش عمده آن که رایج ترین آنهاست روش ovo-lacto می باشد. گیاهخواران اوو – لاکتو هیچ گونه گوشتی (گوشت قرمز ، ماکیان ، غذاهای دریایی) نمی خورند ، اما تخم مرغ و محصولات لبنی را مصرف می کنند.گروه دوم به Lacto معروفند.گیاهخواران گروه لاکتو گوشت و تخم مرغ نمی خورند اما لبنیات را در برنامه غذائی خود دارند.آخرین گروه با سخت ترین رژیم غذائی ، Vegans هستند.گیاهخواران وگان، گوشت، تخم مرغ، لبنیات، غذاهای حاوی محصولات جانبی حیوانی و حتی عسل نمی خورند.این گروه حتی از محصولات چرمی، پشمی، پوست خرگوش، ابریشمی، یا هرگونه محصول بدست آمده از حیوانات استفاده نمی کنند.علاوه بر این افرادی هستند که ترجیح می دهند گوشت قرمز نخورند اما از گوشت ماکیان و غذاهای دریایی استفاده می کنند.از جمله گروهی بنام نیمه گیاهخواران semi-vevetarian که محصولات لبنی ، تخم مرغ ، مرغ و ماهی مصرف می کنند اما گوشت دیگری نمی خورند.گروه دیگري هم به نام پسکو pesco-vegetarian از فرآورده های لبنی، تخم مرغ، و ماهی تغذیه می کنند اما از انواع دیگر گوشت پرهیز می كنند.برخی گیاهخواران رژیم میوه خواری دارند (frutarians) که در واقع نوعی رژیم وگان است و در آن مصرف غذاهای پخته به حداقل می رسد و بیشتر از میوه های خام ، خیار و گوجه ، و نیز از دانه ها استفاده می شود.این گروه تنها ان دسته از خوراکیهای گیاهی راانتخاب می کند که چیدن آنها منجر به مرگ گیاه نشود. و بالاخره جوانه خواران (sproutarians) نیز در میان این گروه دیده می شوند که عمدتا از جوانه ها، دانه ها ، و برنج تغذیه می کنند بنا بر نظر متخصصين تغذيه ، رژيم گياهخواري مي تواند سالم و کافي باشد اما اينکه رژيم گياهخواري بهتر و سالم تر از رژيم غذائي معمولي است بستگي به مواد موجود در رژيم گياهخواري دارد . مطالعات عموماً نشان مي دهد که گياخواران ۳۰ درصد کمتر از افرادي که گوشت ، ماهي و مرغ مصرف مي کنند دچار مرگ در اثر بيماريهاي قلبي مي شوند . اما درباره تأثير اين رژيم بر روي سرطان مطالعات قطعي وجود ندارد . رژيم هاي گياه خواري مي توانند سودمند باشند اما به شرط اين كه درست و دقيق برنامه ريزي شده باشند ، گياه خواران ضمن يك برنامه ي غذايي مناسب مي توانند ريسك بيماري هايي چون چاقي ، فشار خون بالا ، يبوست و سرطان كولن (بخشي از روده ي بزرگ) را كاهش دهند و در صورتي كه گياه خواران برنامه ي ضعيفي داشته باشند ريسك بيماري هايي چون استئوپروز ، نرمي استخوان ، آنمي مربوط به آهن و ويتامين 12B و كندي رشد در كودكان را مي توان انتظار داشت.
فکر کنید صفحه ی 138
با عمل گوارش ،غذا ها خرد و با تغییرات شیمیایی حاصل از آن محلول می شوند
آب و نمک ها و ویتامین ها در آب یا چربی حل می شوند و از ابتدا مولکول های کوچکی هستند که نیاز به خرد شدن ندارند
با پختن غذا ها، غذا ها نرم تر و قابلیت هضم بهتری پیدا می کنند زیرا حرارت بافت های جانوری و دیواره سلول های کیاهی را متلاشی می کند و مواد درون سلول ها آزاد می شوند همچنین با پختن غذا اغلب میکروب ها و عوامل زنده ببماری زا مانند انگل ها از بین می روند.
مقایسه کنید صفحه 139
(1) آنزیم ها سرعت واکنش های شیمیایی را تغییر می دهند . (2) هر آنزیم فقط بر ماده ی معینی اثر می کند. (3) آنزیم های بعد از فعالیت دست نخورده باقی می ماند.
آنزیم سمت راست سرعت شکستن مولکول های بزرگ و تبدیل آن ها به مولکول های کوچک را افزایش می دهد در حالی که آنزیم چپ باعث پیوند یافتن سریع تر مولکول های کوچک و تولید مولکول های بزرگ ترمی شود.
فکر کنید صفحه ی 140
زبان علاوه بر اینکه اندام چشایی است 1) موجب حرکت غذا در دهان و وبه جویدن کمک می کند
2)در حرف زدن کاملا دخالت دارد و بیشتر حروف را با زبان می توان ادا کرد
-عمل جویدن گوارش فیزیکی است و با آن قطعات غذا فقط به اجزای کوچک با همان ترکیب تقسیم می شود .-هر چه غذا بیشتر جویده شود کار آنزیم ها در دستگاه گوارش بهتر خواهد شد و گوارش شیمیایی بهتر صورت می گیرد.
مشاهده کنید صفحه ی 140
نوع دندان      تعداد در کل دهان       وظیفه
پیش                   8                          بریدن غذا

نیش                   4                         سوراخ کردن پاره کردن غذا

آسیای کوچک        8                        آسیاب کردن

آسیای بزرگ         12                      آسیاب کردن

 

آزمایش کنید صفحه ی 142
لیپید ها
لوله ی شماره 1: بدون تغییر-لوله ی شماره 2 :چربی پراکنده شده است و مانند صفرا عمل می کند –لوله شماره :3تمام قطرات چربی در محلول پراکنده و حل شده است و مانند آنزیم های گوارشی چربی ها عمل کرده است.
آزمایش کنید صفحه ی 142
پروتئین ها
لوله ی شماره 1 بدون تغییر-لوله ی شماره 2مقداری سفیده تخم مرغ کم شده است و مایع آن غلیظ تر به نظر می رسد – تغییر چندانی در مقدار سفیده تخم مرغ صورت نگرفته است فقط کمی تیره تر شده است –لوله شماره 4 تمام سفیده تخم مرغ در محلول حل شده است.
فکر کنید صفحه ی 148
خون شامل پلاسما و ذرات شناور در پلاسما (گلبول های سفید ، قرمز و پلاکت ها) است. هنگامی که خون لخته می شود پروتئین محلول پلاسما که فیبرینوژن نام دارد به رشته های نا محلول فیبرین تبدیل می شود در نتیجه ذرات شناور پلاسما در لابه لای این رشته ها قرار می گیرند و ماده ای نیمه جامد که لخته نامیده می شود به وجود می آید . بنابر این در پلاسما فیبرینوژن وجود دارد اما در سرم که مایه ی حاصل از خون لخته شده است فیبرینوژن وجود ندارد.
فکر کنید صفحه ی 149
گیرنده ی عمومی ABدهنده ی عمومی O
خون دارای اهمیت حیاتی است و وظایفی مثل انتقال مواد و تنظیم دما و وظایف دمافی را بر عهده دارد .
خیر – چون هدیه ای از طرف خداوند بزرگ است و نمی تواند باعث برتری شود فقط افراد با تقوا برتری دارند. ولی O چون دهنده است مثل انسان هایی است که هرچه دارند در رضای خدا می دهند. و AB آدم های خسیس هستند که از همه می گیرند و جمع مال می کنند ولی انفاق نمی کنند.


نوشته شده در تاريخ 90/01/27 توسط  محمدصادق
فكر كنيد صفحه ي 106
بعضي از جانوران نمي توانند تمام مراحل رشد خود را در يك زيستگاه سپري كنند مانند دوزيستان , برخي نيز نياز هاي خود را از آب به دست مي آورند و در كنار آب زندگي مي كنند مانند مرغ ماهي خوار.
از روي شكل اندام حركتي نوع رژيم غذايي , نوع دندان بندي , نوع پوشش و نوع وضعيت دست وپا                                                              

   فكر كنيد 107
محل اتصال اندام هاي حركتي به اسكلت در آن ها به هم شباهت دارد.
بله – محل اتصال پا و اندازه به سرعت جانور كمك مي كند . مثلا در خزندگان كه دست و پا در جوانب بدن قرار دارد شكم جانور روي زمين كشيده شده و سرعت جانور كمتر مي شود. اما در جانوران پستاندار كه دست و پا مانند ستون در زير بدن قرار گرفته است جاندار با سرعت بيشتري حركت مي كند.
فكر كنيد صفحه ي 108
شكارچي شكار خود را مي خورد و به عنوان غذا مصرف مي كند اما انگل بر روي بدن ميزبان خود يا درون آن زندگي مي كند و از آن استفاده ي غذايي به عمل مي آورد و ميزبان خود را نمي كشد.
فكر كنيد صفحه ي 108
كم تحركي جانداران مشكل مهمي براي آن ها محسوب مي شود . اين جانداران بايد براي يافتن غذا , دفاع از خود .
با به حركت در آوردن آب غذا را به طرف خود مي كشند . با پوشش هاي محكم (اسكلت خارجي) از خود دفاع مي كنند

 مقايسه كنيد صفحه ي 109
با توجه به اين كه نوع دندان هاي هر جاندار رژيم تغذيه جانور را تعيين مي كند مي توان نوع تغذيه جانور را تعيين كرد. در گوشت خواران مانند سگ و كوسه ماهي دندان هاي نيش كه تيز و برنده اند پيشرفت كرده است.
در علف خواران دندان هاي آسيا كه مخصوص له يا آسيا كردن ديواره ي سلولي گياهان است مانند گوسفند رشد يافته است و در انسان كه رژيم غذايي همه چيز خواري دارد همه ي انواع دارد پيش , نيش و آسيا رشد يافته است.
طول دستگاه گوارش گوشت خواران با علف خواران متفاوت است . در علف خواران اندازه و طول دستگاه گوارش زياد است  . مانند : گاو كه معده ي چهار قسمتي و روده ي باريك دراز دارد. اما طول لوله ي گوارش گوشت خواران مانند سگ كوتاه است.
فكر كنيد صفحه ي 109
پرندگان داراي عضلات قوي پرواز هستند . بنابر اين براي سوخت و ساز غذا و توليد انرژي به اكسيژن زيادي نياز دارند همچنين بدن آن ها توسط دستگاه تنفس بخشي از گرماي خود را از دست مي دهد. بنابر اين در بدن آن ها علاوه بر شش ها كيسه ها هوادار وجود دارد تا بتواند هواي كافي را به بدن جاندار برساند.و وجود كيسه هاي هوا موجب سبك شدن پرنده مي شود.
طراحي كنيد صفحه ي 111
در سطح بدن اسفنج ها سوراخ هاي ريزي وجود دارد كه آب از طريق اين سوراخ ها وارد بخش دروني بدن جانور مي شود . غذا نيزهمراه با آب از طريق اين سوراخ ها وارد بدن اين جاندار مي شود و برخي از سلول ها با حركت خود مواد غذايي را از آب مي گيرند .
اسفنج ها به خون نياز ندارند زيرا جريان آب اكسيژن و غذا را به سلول ها مي رساند.
فكر كنيد صفحه ي 112
بدن كيسه تنان مانند كيسه است زيرا فقط با يك مجرا به بيرون ارتباط پيدا مي كند در نتيجه هم به منزله ي دهان و مخرج است.
بازوهايي كه در اطراف دهان كيسه تنان وجود دارد با حركت آب و گرفتن مواد غذايي , نياز كيسه تان را تامين مي كنند.
در سطح بعضي از اين بازو ها سلول هاي گزنده اي وجود دارد كه مي تواند نوعي زهر فلج كننده از خود ترشح كند و طعمه را بي حس كرده و جاندار به عنوان غذا مصرف مي كند.
بحث كنيد صفحه ي 113
دلقك ماهي در كنار شقايق دريايي زندگي مي كند و جانوران ديگر نمي توانند آن را شكار كنند
وجود دلقك ماهي سبب نزديك شدن جانوران ديگر به شقايق دريايي مي شود و غذاي شقايق تامين مي شود.
مشاهده كنيد صفحه ي 115
بخشي از صدف حلزون در سركه حل شده است زيرا صدف حلزون اسكلت آهكي است و در داخل سركه كه اسيداست, حل مي شود.
حباب هاي حاصل نشانه ي يك تغيير شيميايي است. اين حباب ها گاز كربن دي اكسيد است.
مشاهده كنيد صفحه ي117
كفشدوزك مانند صياد شته را شكار مي كند و به عنوان غذا مصرف مي كند .
بله – مفيد است. مي دانيم كه شته ها از شيره ي پرورده ي گياهان تغذيه مي كنند و به عنوان يك آفت به مزارع آسيب مي رسانند. بنابر اين كفشدوزك با خوردن شته ها به نوعي براي انسان مفيد است .
كفشدوزك ابتدا بال هاي قاب مانند قرمز جلويي را از هم باز مي كند و دو بال تا شده نازك و بلند كه در زير آن وجود دارد بيرون مي آيد و مي تواند پرواز كند.
كفشدوزك ازگروه جانوران قاب بال است . و پوشش روي بال ها قدرت پرواز آن ها را كاهش مي دهد .
اطلاعات جمع آوري كنيد صفحه ي 117
در انتهاي شكم بسياري از عنكبوت ها سه جفت اندام ترشح كننده ي تار وجود دارد . هر كدام از اين اندام ها از صد ها لوله ي باريك تشكيل شده است . ماده ي تار از درون اين لوله ها عبور مي كند و ترشح مي شود و پس از خروج از بدن در برابر هوا سخت شده و تار به وجود مي آيد.
از پروتئين
به منظور ساختن دام , محافظت از تخم ها , پوشاندن سطح داخلي لانه . برخي از عنكبوت ها نيز به وسيله ي تار از جايي به جاي ديگر مي روند.
فكر كنيد صفحه ي 117
مگس ها از شيرابه هاي مواد غذايي استفاده مي كنند . آن ها با استفاده از خرطوم خود شيرابه ها را به داخل دهان مي رسانند . مگس ها گاهي بزاق خود را بر روي مواد جامد مي ريزند و آن ها را حل كرده و به صورت شيرابه مصرف مي كند كه در اين حالت مقداري از ميكروب هاي دهان خود را وارد محيط هاي غذايي مي كند.

بيشتر بدانيد صفحه ي 117
چشم هاي مركب بيش از 2000 عدسي دارد. اين چشم ها رنگ اجسام را تشخيص مي دهند اما چشم هاي ساده در حشرات براي تشخيص نور و تاريكي اند.
مشاهده كنيد صفحه ي 118
نوزاد ملخ وقتي از تخم خارج مي شود شبيه ملخ بالغ است اما بخش هايي از بدنش ناقص است كه در دوران رشد خون با چند بار پوست اندازي كامل مي شود . اما نوزاد پروانه وقتي از تخم خارج مي شود هيچ شباهتي به جاندار بالغ ندارد. كه در حين رشد به جاندار بالغ تبديل مي شود.
تغييرات پروانه
دگرديسي ملخ ناقص است و جاندار در سه مرحله بالغ مي شود. اما دگرديسي پروانه چهار مرحله دارد كه عبارتند از : تخم نوزاد كرمي شكل , شفيره و حشره ي بالغ .
مشاهده كنيد صفحه ي 120
شنا به كمك باله ها انجام مي شود . باله ها شامل باله هاي زوج و فرد اند. باله هاي سينه اي و شكمي زوج و باله هاي پشتي , مخرجي و دمي فرد اند. باله هاي زوج بيشتر براي حركت , توقف و باله هاي فرد بيشتر براي حفظ تعادل به كار مي گيرد.
هر آبشش از يك كمان آبششي و رشته هاي آبششي تشكيل شده است . كمان آبششي از جنس استخوان يا غضروف و رشته هاي آبششي در دو رديف قرار دارند . تعداد آبشش ها در ماهي استخواني چهار جفت است. و در زير سرپوش آبششي قرار دارد.
پولك ها نازك , پهن و استخواني هستند و از لايه ي جلدي پوست حاصل شده اند . تعداد آن ها در ماهي جوان و مسن برابر است . ميزان رشد پولك ها در طول سال يكسان نيست و به مقدار مصرف مواد غذايي بستگي دارد. از شمارش تعداد حلقه هاي هر پولك سن ماهي تعيين مي شود.
ادامه مشاهده كنيد صفحه ي 120
خط جانبي از سلول هاي حسي تشكيل شده است كه در طرفين بدن جاندار قرار دارند. اين سلول ها قادر اند كوچك ترين تغييرات فشار را كه در اثر ارتعاشات به وجود مي آيند را درك كنند.
ماهي ها جشم هاي نسبتا بزرگي دارند و برخي از آن ها تا اعماق 750 متر كه نور وجود دارد مي بينند. برخي نيز در اعماق زندگي مي كنند و با فرآيند لومينسانس نور توليد مي كنند.
مثانه ي هوادار كيسه ي نازكي است كه بين كليه ها و اندام گوارشي وجود دارد و به مري مربوط است.گاز هاي اكسيژن , نيتروژن , كربن دي اكسيد از خون وارد اين كيسه ها مي شوند و ماهي با تغيير اين گاز ها در سطوح مختلف آب شنا مي كند.
اطلاعات جمع آوري كنيد صفحه ي 120
خاويار تخم چند گونه از ماهيان ازون برون (استروژن) است اين ماهي ها در درياهاي آب هاي شيرين و به خصوص درياي مازندران زندگي مي كنند .
درشت ترين و مرغوب ترين اين ماهي ها در آب هاي درياي مازندران وجود دارد .
پس از صيد ماهي خاويار شكم آن ها را باز كرده و تخم ها را در تشتك هايي جمع آوري نموده و از طوري مخصوص عبور مي دهند. تا از هم جدا شوند . سپس به آن ها نمك اضافه مي كنند و با فشار درون قوطي كنسرو بسته بندي مي شود.
اطلاعات جمع آوري كنيد صفحه ي 121
قورباغه ها و وزغ ها از دوزيستان بدون دم هستند . پوست قورباغه ها مربوط , نرم و نازك است. اين جانداران تنفس پوستي دارند بنابراين در نزديك آب زندگي مي كنند.
اما وزغ ها پوست خشك , سخت و زبر دارند كه از زگيل هايي پوشيده شده است. اين جانداران تا حد زيادي از آب فاصله گرفته اند و نسبت به قورباغه ها پيشرفته ترند.
اين جانداران با شكار حشرات و كرم ها مواد مورد نياز خود را تامين مي كنند.

اطلاعات جمع آوري كنيد صفحه ي 122
آفتاب پرست بدني پهن دارد كه از دو پهلو به هم فشرده شده است . اين جانور داراي چشم هاي برجسته و بيرون آمده است كه هريك به طور مستقل حركت مي كند و مي تواند هم زمان جهات مختلف را ببيند. اين جانور آهسته حركت مي كند و زبان چسبنده بزرگي دارد كه به بيرون پرتاب مي كند و با آن حشرات را شكار مي كند. دم باريك و بلندي دارد و مي تواند به دور شاخه ها بپيچد و جابه جا شود. همچنين مي تواند به سرعت رنگ پوست خود را تغيير دهد و هم رنگ محيط خود شود.
مشاهده كنيد صفحه ي 123
تخم مرغ داراي جنين داراي:پوسته ي آهكي از تبخير سريع آب جلوگيري مي كند و از اجزاي داخلي محافظت مي كند. پرده هاي اطراف تخم عبارتند از : كوريون , آمينيون , آلانتوئيس و كيسه ي زرده .پرده ي كوريون در زير پوسته قرار دارد گاز هاي تنفسي از اين پرده انتشار مي يابد.پرده ي آمينيون داراي محلول نمكي است و جنين در اين مايع غوطه ور است.آلانتوئيس رگ هاي خوني زياد دارد و به تنفس جنين كمك مي كند. مواد زائد نيتروژن دار را نيز دفع مي كند.
كيسه ي زرده اندوخته ي غذايي جنين است.
آزمايش كنيد صفحه ي125
پر هاي پروازي . زيرا اصطكاك آن ها با هوا كمتر است.
بله – پرهايي كه به طور منظم اطراف چوب پنبه قرار گرفته اند چوب پنبه را با نظم خاصي به زمين باز مي گردانند.
پرهاي پوششي كه داراي انحنا هستند و بدن پرنده را مي پوشانند زودتر خيس مي شود.
پري كه به نفت آغشته شده است ديرنر از پر خشك خيس مي شود .
در جهت عقربه هاي ساعت مي چرخند. هرچه سشوار به پر نزديك شود يا سرعت چرخش آن بيشتر شود سرعت چرخش پر بيشتر مي شود.
ادامه ي مشاهده كنيد صفحه ي 123
پر ها در پرندگان به سه دسته ي كرك پر , پوش پر و شاه پر (پر هاي پروازي )تقسيم مي شوند.پرها در واقع پولك هاي تغيير شكل يافته اي هستند كه منشا پولك خزندگان است.پرندگان از كرك پر ها براي به دام انداختن هوا در لابه لاي پرها به جلوگيري از اتلاف گرما استفاده مي كنند.پوش پر ها هم مقاومت هوا را در برابر پرواز كاهش مي دهند و بدن را حفظ مي كنند .
شاه پر ها هم به پرنده قدرت پرواز مي دهد كه در بال ها و دم ها براي صعود و تعادل كاربرد دارد.
مقايسه كنيد صفحه ي125
ساختمان پا در پستانداران متنوع است .
برخي مانند آدمي كف دست و پا روي زمين قرار مي گيرد. (كف رو)
در برخي مهره ي حركت پنجه هاي زمين قرار مي گيرد و كف و دست پا به زمين تماس ندارد.مانند گربه و سگ.(پنجه رو(
د ر برخي ناخن دست و پا با محل اتكا به زمين است. مانند (ناخن رو) سم داران . مانند گاو و گوسفند.
انتخاب كنيد صفحه ي 125
درست است.
درست است.
درست نيست. دوزيستان در دو محيط زندگي مي كنند.
درست نيست. مانند اسفنج ها كه حركت نمي كنند.
درست است.
فكر كنيد صفحه ي 126
با توجه به اندازه ي گياه صورت گرفته است.
اشكال اين طبقه بندي اين است كه بر اساس شكل ظاهر صورت گرفته و به ساير عوامل توجه نشده است و در يك زمان معين نمي توان يك گياه را شناسايي كرد . زيرا ممكن است بوته , نهال يا درختچه باشد.
مشاهده كنيد صفحه ي 128
خزه ها آب و نمك هاي معدني را به وسيله ي اندام هاي شبيه به ريشه (ريزوئيد) جذب مي كنند .
اين گياهان چون آوند ندارند انتقال مواد سلول به سلول صورت مي گيرد. بنابر اين اندازه ي آن ها از چند ميلي متر بيشتر نمي شود.

مشاهده كنيد صفحه ي 129
ساختار برگ مانند خزه ها از سلول هاي شبيه به هم تشكيل شده است و در برگ مانند آن ها رگ برگ ها يعني آوند هاي چوب و آبكش ديده نمي شود.
مشاهده كنيد صفحه ي 130
يك طرف جداره ي هاگ دان نازگ و طرف ديگر آن جداره اي ضخيم و فنر مانند دارد. وقتي هاگدان مي رسد جداره ي نازك ترد و شكننده مي شود و ديواره ي فنر مانند جمع شده به طور ناگهاني باز شده و دانه به اطراف پراكنده مي شود.

مشاهده كنيد صفحه ي 131
برگ ها سوزني شكل هستند يعني دراز و باريك .
برگ ها دو به دو در كنار هم به وسيله ي يك غلاف به ساقه چسبيده اند.
بله – در هر برگ فقط يه رگ برگ وجود دارد.
برگ كاج در پاييز نمي ريزد و ريزش برگ ها به تدريج در طول دو تا سه سال انجام مي شود.
هميشه تعداد برگ خشكيده بر روي شاخه يا زير درخت مشاهده مي شود به همين دليل كاج را هميشه سبز مي گويند.
مشاهده كنيد صفحه ي 131
مخروط هاي بسته پولك هايشان به هم چسبيده است و رنگ سبز دارند.
مخروط هاي باز: در اين نوع مخروط پولك ها از هم باز هستند و رنگ قهره اي دارند و بر روي شيار داخلي هر فلس دانه اي وجود دارد.مخروط هاي بازدانه دو به دو و در سطح شكمي پولك ها قرار دارند .دانه هاي كاج بال دار هستند . بال هاي آن ها پهن و نازك است. هنگامي دانه مي افتد بال ها مانند پروانه ي هليكوپتر مي چرخد و دانه را از گياه دور مي كند.


نوشته شده در تاريخ 90/01/27 توسط  محمدصادق

فكر كنيدصفحه 77

_لبه تيز چاقو گوشت را به راحتي مي برد اما لبه پهن ان نمي برد

پاسخ :لبه تيز چاقو سطح كمي دارد در نتيجه نيرو پخش نمي شودوفشار بيشترمي شود

_ميخ تيز از سر تيزش در چوب فرو مي رود اما از سر پهن ان فرو نمي رود

پاسخ : سر تيز سطح كمتري دارد بنابراين نيرو پخش نمي شود وفشار بيشتر مي شود

_مرتاض هاي هندي روي يك تخت چوبي پوشيده ازميخ مي خوابند اما نمي توانند روي ان بايستند

پاسخ :در حالت خوابيده سطح زياد مي شود بنابراين نيروي وزن شخص در تمام سطح پخش مي شود بنابراين فشار كمتر مي شود .اما در حالت ايستاده چون سطح كم مي شود نيرو پخش نمي شود وفشار افزايش مي يابد

آزمايش كنيد صفحه 78

پاسخ : در حالت اول نيروي ما در كف دست پخش مي شود وفشار كمي را حس مي كنيم

اما در حالت دوم سطح انگشت ما كم است نيروي ما پخش نمي شود وفشار بيشتري احساس مي كنيم.

آزمايش كنيد 83

1-      قوطي فشرده مي شود زيرا هنگامي كه در قوطي فلزي را ببنديم وروي آن آب سرد مي ريزيم  فشار هواي بيرون قوطي از فشار هواي درون قوطي بيشتر مي شود در نتيجه باعث فشردن قوطي مي گردد

2-      چون فشار هوا در تمام جهات به طور يكسان به مقوا وارد مي شود واز فشار آب داخل ليوان بيشتر است براي مدت كوتاهي آب نمي ريزد

فكر كنيد صفحه 84

1-      هر چه تعداد ذرات گاز افزايش يابد .مقدار برخوردمولكول ها به ديواره لاستيك بيشتر مي شود وفشار بيشتري به بدنه لاستيك يا توپ وارد مي كنند ومي تركد.

2-      بيشتر مي شودزيرافشار گاز با دما ارتباط مستقيم دارد يعني هر چه دما بيشتر باشد انر‍ژي جنبشي مولكول ها بيشتر شده .يعني تعداد ضربه هايي كه مولكول ها به جداره ظرف وارد مي كنند بيشتر مي شود در نتيجه فشار ظرف نيز افزايش مي يابد.

فصل 11

فکر کنید صفحه 117

1- یک اتفاق ساده را در نظر بگیرید وهماهنگی های لازم در بیرون ودرون بدن جاندار رابرای برخورد مناسب با آن در نظر بگیرید ؟(گربه ای که در حال استراحت است  بوی گوشت را استشمام  می کند وپس از بوکردن  به سمت بو می رود در این مثال1-  بوی گوشت باعث تحریک گیرنده های بویایی شده 2- پس از اطلاع مراکز هماهنگی در مغز ونخاع 3-  از طریق راههای عصبی  فرمان لازم در مورد حرکت ورفتار جاندار صادر می شود.

فکر کنید 122

2- به سئوالات زیر در باره نورون ها پاسخ دهید ؟(بسیار مهم )

الف- فرق عمل دندریت ها واکسون ها چیست؟1- باریک ودراز بودن سلول 2- داشتن دنباله های سیتوپلاسمی ( منظور اکسون ودندریت )  3- قابلیت تحریک پذیری 4- هدایت وانتقال پیام

ب-ماهیت پیام های عصبی الکتریکی است یا شیمیایی چرا ؟

_الکتریکی  زیرا جانوران موجوداتی متحرکند ونوع زندگی آنها ایجاب می کند که خیلی سریع نسبت به تغییرات محیط خود پاسخ دهند.

ج انتقال پیام های عصبی در طول نورون یکطرفه  انجام می شود  فایده این وضع چیست ؟

1- حرکت پیام های عصبی در شبکه عصبی با نظم ویژه ای صورت گیرد  2- عدم تداخل پیام ها وارسال همزمان پیام های حسی  وحرکتی

فکر کنید 123

جدول زير درباره ي انعكاس هاست. آنرا تكميل كنيد.

منظور

پاسخ

محرك

نوع انعكاس

عدم ورود سوزن به دست

حركت دست به عقب

سوزن

عقب كشيدن دست

محافظت از چشم ها

بستن چشم

مشاهده غذا

ترشح بزاق

محافظت از چشم ها

بستن چشم

تماس جسم خارجي با قرنيه

پلك زدن

خروج غبار از چشم

خروج اشك از چشم

ورود جسم خارجي به چشم

ريزش اشك

خروج غبار از بيني

خروج هوا از بيني

تماس غبار با مخاط بيني

عطسه

عدم ورود غذا به ناي

خروج غذا از ناي

تماس ذره غذا با پوشش ناي

سرفه

عدم ورود نور زياد به چشم

تنگ شدن مردمك

نور زياد

تغيير قطر مردمك

دريافت مقدار زياد اكسيژن

تنفس عميق

كاهش اكسيژن خون

خميازه

دوركردن زانو از عامل ضربه

حركت ساق پا به بالا

ضربه تندزير كشكك زانو

پرش زانو

 

 

  تفسير كنيد
با مشاهده شكل ص 123 آن چه را كه رخ داده است را توضيح دهيد.


1) ابتدا جسم تيز،نورون حسي واقع در نقطه ي تماس را تحريك مي كند.
2) اين نورون با پيام از طريق آكسون خود، با واسطه يا بدون واسطه نورون رابط، به نورون حركتي كه در مركز عصبي (نخاع) واقع است مي رساند.
3) نورون حركتي واقع در نخاع، از راه آكسون، خود پيام لازم را به سلول هاي ماهيچه اي مي رساند.
4) سلول هاي ماهيچه اي منقبض مي شوند و پوست از محرك اوليه دور مي شود  

 

  فايده ي سرعت و غيرارادي بودن عمل انعكاس چيست؟

زيرا عمل انعكاس،‌قبل از آن كه مغز اطلاع حاصل كند كه چه اتفاقي مي افتد و وقت زيادي بگذرد، صورت مي گيرد.  

 

  آيا جانوران همه انعكاس دارند؟

بله انعكاس هاي نخاعي را مي توان در قورباغه اي كه مغز آن تخريب شده است نيز نشان داد.  

 

  مقايسه كنيد
اين جدول را تكميل كنيد: 126

دستگاه هورموني

دستگاه عصبي

 

شيميايي

تقريباً الكتريكي

نوع پيام

خون

اعصاب

مسير انتقالي

كم

زياد

سرعت نسبي

تدريجي

زياد

سرعت پاسخ

زياد

كم

دوام پيام

 

 

  فكر كنيد :126
چرا اثر هورمون ها پايدارتر از اثر پيام هاي عصبي است؟ فايده ي اين پايداري چيست؟

تأثير هورمون ها با دوام تر از تأثير كار اعصاب است. اثرات آن ها بسيار كندتر و از نظر خصوصيات عمومي تر است. بيشتر تغييراتي كه تحت كنترل آنهاست، ماهيتي بلند مدت دارد

فصل 12

تفسير كنيد صفحه 137

نوزادان  در مقايسه با كودكان دبستاني نسبت به وزنشان پروتئين بيش تري مصرف مي كنند ،يعني يك نوزاد به ازاي هر كيلوگرم از وزن بدن خود نسبت به يك كودك دبستاني پروتئين بيشتري مصرف مي كند

_خير زيرا سلولي كه دچار تورم مي شود با از دست دادن آب به حالت قبلي باز مي گردد.

فكر كنيد صفحه 130

عوامل موثر در بلوغ متنوعند مانند زمينه هاي ژنتيكي ،وضعيت جغرافيايي آب وهوايي ؛عوامل عصبي و رواني ،عملكرد دستگاه هورموني ،نوع تغذيه ،وعوامل فرهنگي

 

بحث كنيد صفحه 131

1-ارزشيابي از نتايج تصميم گيري ها ، ميزان آينده نگري در ان ها ،وضعيت كار آمدي وميزان صحت تصميم ها ودرصد موفقيت آن ها را نشان مي دهد وامكان بررسي عوامل پيروزي  يا شكست  را فراهم مي كند

2-زيرا به نظر آن ها ما تجربه كافي نداريم وديد انها نسبت به جامعه ودرك شرايط اجتماعي وچگونگي برقراري روابط صحيح  اجتماعي آنها بيشتر است.

3-      ميزان علاقه ،تخصص مورد نياز ، ميزان توانايي ،موقعيت اجتماعي ومكاني خود را بشناسيم وهمچنين به عواملي مانند شرايط عمومي هر كار ،نوع محيطكار ،چگونگي ارتقاي شغلي وشرايط اقتصادي را در نظر بگيريم

 

تفسير كنيد 132

1-گاهي اشخاص براي فرار از زير بار مسئوليت ها ومشكلات آرزوي كودك بودن مي كنند اين نوع واكنش دفاعي را برگشت يا بازگشت مي گويند.

 

2-گاهي  شخص به عالم خيال ورويا فرو مي رود وشكست ها وضعف نفس هاي خود را به وسيله خيال بافي واوهام جبران مي كند.شخص در عالم خيال خود را قوي وزيبا وهر انچه كه بخواهد تصور مي كند

3-گاهي اوقات اتفاق ناخوشايندي رخ مي دهد او مسئوليت آن را نمي پذيردومقصر را كس  ديگري مي داند.اين حالت را جايگزيني يا جابجايي مي گويند

4-      بعضي اشخاص در شرايطي خود را تميز ، مودب ودانشمند و ..معرفي ميكنند

اما در واقع اين ويژگي ها را ندارند .اين واكنش دفاعي را جبران مي گويند.كه به كمك آن با پنهان كردن واقعيت خود را برعكس ان چه هستند نشان مي دهند.

 

بحث كنيد 133

-          سه مورد اول دليل تراشي وآخري جايگزيني مي باشد.

اخرين گزينه سئوال :واكنش هاي دفاعي شيوه هايي هستند كه فرد با به كار گيري ان ها بدون رويايي با يك مسئله در برابر اضطراب ناشي از آن از خود محافظت مي كندوبا ناچيز جلوه دادن شكست ها در وجود خويش از نگراني ها وتاكيد بر ارزشمندي وكفايت خود استفاده مي كند

بحث كنيد 135

بحث کنید135

با این که  تولید مثل ویژگی مهم جانداران  است اماهیچ جانداری اگر فعالیت تولید مثلی نداشته باشدجان خود را از دست نمی دهدبه نظر شما دلیل چیست ؟ تولید مثل چه تفاوتی با سایر ویژگی های دیگر موجود زنده دارد

_ نتیجه همه فعالیت های غیر تولید مثلی که یک جاندار انجام می دهد مثل حرکت کردن وغذا خوردن برای نگهداری وزنده ماندن  جانداراست .اما فعالیت تولید مثل در جهت بقای نسل است نه بقای فرد

- یک جاندار حتی اگر توانایی تولید مثل داشته باشد بازهم ممکن است نسلش پایدار نماندچه عواملی در بقای نسل جاندارموثر است ؟

عوامل محیطی وارثی  ¬توانایی مقاومت در برابر بیماریها ، شکار شدن ، عوامل محیطی مثل آب وهوا ، بلایای طبیعی مثل زلزله وآتشفشان از جمله عوامل محیطی وارثی است

_ یکی از اهداف تولید مثل افزایش تعداد جاندار است.آیا این هدف به تنهایی کافی استومی تواند نسل جاندار راحفظ کند ؟اگر شرایط محیط تغییر کند چه اتفاقی می افتد ؟ چه هدف مهمتری باید در تولید مثل مورد توجه قرار گیرد ؟

خیر اگر شرایط محیطی ثابت باشد هیچ مشکلی پیش نمی آید ولی عوامل محیطی مانند دما ، مواد غذایی ،فشار و..... مرتب در حال تغییرند.از انجا که میزان مقاومت ومقدار سازش پذیری فرد نسبت به تغییرات محیط محدود است.اگر همه جانداران یک گونه مثل هم باشند وشرایط محیطی طوری عوض شود که مضر باشد همه ان ها از بین می روند.

بنابراین در بقای نسل ایجاب می کند که در میان افرادیک گونه تنوع کافی وجود داشته باشدتا در صورت تغییر عوامل محیطی انهایی که سازگارترندباقی بمانند ونسل جاندار منقرض نشود

به نظر شما کدامیک از اهداف تولید مثل در تولید مثل غیر جنسی وکدامیک در تولید مثل جنسی تامین می شود؟افزایش تعداد در تولید مثل غیر جنسی اتفاق می افتد ولی افزایش تنوع در تولید مثل جنسی اتفاق می افتد

بحث کنید 139

امتیازات گل های دوپایه ، یک پایه ، گل های نر _ ماده را نسبت به هم بیان کنید؟

_گل های نر- ماده )مانند نخود وباقلا)

گامت های نر وماده متعلق به یک گیاه اند  بنابراین دانه هایی که  به وجود می آیند معمولا بسیار شبیه گیاه اولیه است.در این حالت تکثیر گیاه به راحتی است اماتنوع در گیاهان جدید بسیارکم وشباهت بسیار زیاد است.

_ گیاهان یک پایه ( گل نر جدا گل ماده جدا وهردو بر روی  یک گیاه  هستند مانند گیاه ذرت)

باز هم گامت نر وماده متعلق به یک گیاه هست ولی چون گل ها از هم دورندامکان افتادن دانه گرده گل دیگری از جنس خود گیاه بر روی کلاله مادگی ( گرده افشانی غیر مستقیم )بیشتر است.بنابراین تنوع دانه ها وگیاهان حاصل بیشتر می شود

_ گیاهان دوپایه (گل نر برروی یک گیاه وگل ماده بر روی گیاه دیگر از همان نوع وجود دارد مثل خرما)

در این حالت اماکن گرده افشانی با گرده های مختلف بیشتر می شود ودر اثر لقاح نمونه های مختلف  در گیاهان جدید تنوع بیشتری پیدا می شود.

بحث کنید 143

گامت هایی که لقاح خارجی دارند باید چه ویژگی هایی داشته باشند ؟

1-      تعداد گامت ها باید زیاد باشد تا امکان برخورد موثر ولقاح افزایش یابد  وتخم های زیادی تولید شود 2-  گامت های نر وماده باید هم زمان تولید ورها شوند تا لقاح صورت پذیرد 3- پوسته خارجی گامت ماده باید سخت باشد تا از جنین حفاظت کند

چرا لقاح خارجی روش مطمئنی برای تولید جاندار جدید نیست ؟

1-      زیرا امکان برخورد موثر گامت ها وایجاد لقاح بسیار کمتر است

2-      امکان رشد وتبدیل شدن تخم ها به جاندار بالغ با توجه به عوامل محیطی مثل شکار کردن کم تر است

3-      تولید گامت فراوان که هر کدام باید اندوخته غذایی داشته باشند به ماده وانرژی  فراوان نیازمند است .

چرا برای والدین لقاح خارجی روش متکی بر صرفه جویی ماده وانرژی نیست؟

زیرا تولید وتهیه ذخیره غذایی کافی  برای هر یک از گامت ها به ویژه گامت ماده که باید جنین در آن رشد کند موجب صرف انرژی زیاد می شودوبه مقدارزیادی ماده اولیه نیاز دارد

مزایا لقاح داخلی بر لقاح خارجی چیست ؟

1-      لقاح داخلی امکان لقاح افزایش می یابد وشرایط لازم برای تغذیه ، حفاظت ورفع نیازهای طبیعی جنین در مراحل اولیه رشد فراهم  می شود

2-      در این جانداران نیاز به تولید تعداد زیادی گامت ماده نیست

3-      در جاندارانی که بچه زا هستند  گامت ماده نیاز به اندوخته غذایی زیادی نیز ندارد.

چرا در لقاح داخلی تعداد گامت های نر بسیار بیشتر از گامت های ماده است

زیرا عمر گامت ها ومدت زمانی که امکان لقاح وجود دارد کوتاه است .از طرف دیگر تعداد گامت های ماده به خاطر داران بودن اندوخته غذایی زیاد کم است .بنابراین هر چه تعداد گامت های نر بیشتر باشد احتمال لقاح وتشکیل تخم بیشتر می شود.

فکر کنید 144

چرا در بسیاری از تخم گذاران ، گامت های ماده بسیار بزرگتر از گامت های نر است؟

_ زیرا در جانوران تخم گذار ، جنین از نظر تغذیه مستقل از مادر است ، بنابراین باید امکانات غذایی او در داخل گامت ماده فراهم باشد تا ضمن رشد بتواند از آن استفاده کند

حیوانات بچه زا چه مزیت هایی بر حیوانات تخم گذار دارند ؟

حفاطت از جنین بهتر انجام می شود ، دمای مناسب ، غذای کافی ورطوبت مناسب به راحتی تامین می شود وهمچنین اتبادل گازهای تنفسی ومواد زاید ساده تر صورت می گیرد

 

 بحث کنید 147

مزایا ومعایب کود شیمیای ومزایا ومعایب کود طبیعی را بررسی کنید ؟

مزایای  استفاده از کود شیمیایی :1- می توان با کمک آزمایش خاک فقط ماده مورد نیز را به خاک افزود

1-      استفاده وتهیه آن آسان است

معایب استفاده از کود شیمیایی :

آلودگی خاک به علت کاربرد نامناسب وبیش از اندازه آن که شامل : تغییر غلظت خاک ، تغییر میزان اسیدی بودن خاک ، آلودگی آب ، اختلال در زندگی گیاهان وجانوران

مزایای استفاده از کود طبیعی :

بازگشت طبیعی مواد به خاک ، زیاد بودن ظرفیت پذیرش خاک برای کودهای طبیعی ، تجزیه وتخریب بخشی از کود بوسیله فعالیت های میکروبی .

معایب کود طبیعی :

آلودگی خاک به علت آلودگی که در کود وجود داشته ، آلودگی آب های سطحی وزیر زمینی ، آلودگی هوا به علت منتشر شدن  ذرات کود طبیعی ، شیوع بیماری های مختلف به وسیله میکرب های موجود در کود طبیعی

 

فكر كنيد 151

_بازيافت در چه مواردي مفيد است ؟

الف- صرفه جويي در ماده وانرژي:عدم استفاده از مواد خام جديد جز در مواقع ضروري باعث كاهش استخراج فلزات شده در نتيجه باعث كاهش مصرف انرژي براي حفاري واستخراج منابع طبيعي  مي شود همچنين  استفاده از گاهاي فسيلي حاصل از سوزاندن زباله براي توليد جريان الكتريسته

ب- كمك به حفظ محيط زيست

پاكيزه ماندن محيط زيست   در اثر عدم تجمع زباله وتبديل زباله هاي الي به كودهاي مناسب براي كشاورزي ، جلوگيري از جمع شدن مواد تجزيه ناپذيردرمحيط ،كاهش مرگ ومير جانوران در اثر آلودگي ناشي از زباله  يا گرفتار شدن آن ها

ج- كاهش هزينه هاي اقتصادي

صرفه جويي در مصرف مواد اوليه ي وارداتي ،كاهش هزينه استخراج منابع ومعادن ،كم شدن هزينه ي جبران اسيب هاي وارد شده به محيط زيست ، افزايش سطح سلامتي وكارايي انسان ها به جهت بهره مندي از محيط سالم

 نوشته شده در تاريخ 90/01/27 توسط  محمدصادق
نوشته شده در تاريخ 90/01/27 توسط  محمدصادق

 

اگر مایلید اطلاعات بیشتری درمورد شخصیت خودتان وخصوصیاتی که باعث می‌شوند دیگران شما را بیشتردوست داشته باشند پیدا کنید به تست زیربا کمال صداقت پاسخ دهید.این تست جدیدترین تست روان شناسی درکشورآمریکا است.

۱- فرض کنید شما مشخصه صورت کسی هستید,کدام قسمت ازصورت او هستید؟
الف : چین وچروک
ب : لکه
ج : خال زیبایی
د : کک ومک
ت :لبخند

۲- دوست دارید چه نوع پرنده ای باشید؟
الف : شباهنگ
ب : جغد
ج : عقاب
د : فلامینگو
ت : پنگوئن

۳- کدام یک ازآلات موسیقی را دوست دارید؟
الف: پیانو
ب : ویلون
ج : سازدهنی
د : گیتار
ت : دف

۴- کدام یک ازبرنامه های تلویزیونی برای شما جالب تراست؟
الف : اخباروبرنامه های مستند
ب : فیلم های درام وزندگی نامه
ج : هیجانی وپلیسی
د : عشقی وماجرایی
ت : کمدی وکارتون

۵- کدام یک ازبازی های شهربازی را بیشتردوست دارید؟
الف : هیچ کدام , من ازشهربازی متنفرم
ب : قطاریا قایق
ج : نمایش واجرای کمدی
د : چرخ وفلک ووسایلی که سریع می چرخند
ت :ترن های هوایی سریع السیر

۶- آیا شما به اشتباهات خودتان می‌خندید؟
الف : هرگز
ب : به ندرت
ج : برخی مواقع
د: معمولا
ت: همیشه

۷- اگردوست شما سربه سرتان گذاشت چه عکس العملی نشان می دهید؟
الف : عصبانی می‌شوید
ب: ناراحت می‌شوید
ج : برایتان جالب است
د: تلافی می‌کنید
ت :چندین برابرتلافی می‌کنید

۸- اولین چیزی که صبح موقع بیدارشدن به فکرتان خطورمی‌کند چیست؟
الف : کارویا تحصیل
ب: مشکلات زندگی
ج : صبحانه
د : روزی که درپیش دارید
ت : کاری که تا شب انجام خواهید داد

۹- درزندگیتان چه شعاری دارید؟
الف :وقت طلاست
ب: سحرخیزباش تا کامروا باشی
ج : آنچه برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند
د : زندگی کن وبه دیگران هم اجازه زندگی کردن بده
ت : بی خیال باش , هرچه بادا باد

۱۰- آیا به همه حیوانات علاقه مندید؟
الف : اصلا
ب: تعداد کمی ازحیوانات
ج : برخی ازحیوانات
د: بیشترحیوانات
ت : تمام حیوانات

۱۱- شما لبخند می‌زنید؟
الف : هرگز
ب: به ندرت
ج : گاهی اوقات
د :اغلب
ت : آنقدرزیاد که برخی فکرمی کنند دیوانه هستم

۱۲- نظردیگران راجع به شما اغلب کدام مورد است؟
الف : بی رحم
ب : سرد وبی احساس
ج :زیبا
د : دوست داشتنی
ت : خوشگذران

۱۳- شما احساس عشق وقدردانی خود را نشان می‌دهید؟
الف : هرگز
ب : به ندرت
ج : گاهی
د :اغلب
ت : حداکثرتا جایی که امکان دارد

۱۴- شما اعتقاد دارید که برای شاداب بودن باید ساعاتی ازروز را منحصرا صرف خودتان کنید؟
الف :اصلا
ب: احتمالا نه
ج : گاهی
د : بله
ت : البته ,تا جایی که امکان دارد به خودتان می‌رسید

۱۵- آیا زندگی شما بابرنامه ریزی پیش می‌رود؟
الف : من حتی درتعطیلات هم برنامه ریزی می‌کنم
ب : همیشه برنامه ریزی می‌کنم
ج : بستگی به روزهفته دارد
د :درصورت امکان اجازه می‌دهم که خودش پیش آید
ت:همیشه بدون برنامه ریزی روزها را طی می‌کنم

حال امتیازات کنارگزینه هایی را که انتخاب کرده اید جمع کنید.
گزینه الف۱ امتیار, گزینه ب ۲امتیاز , گزینه ج ۳ امتیاز, گزینه د ۴ امتیاز, گزینه ت ۵ امتیازدارد سپس امتیازات خودتان ازپانزده سوال تست را مطابق با متن های زیرمقایسه کنید.
اگرامتیازشما بین ۱تا ۲۰باشد :
بدین معنی است که شما سوسن سفید هستید ..مردم شما را به خاطرپشتکارتان ,ازجان ودل مایه گذاشتنتان وموفقیت هایتان تقدیرمی کنند.اهداف مشخصی دارید وفکرتان برکارتان متمرکزاست .احتمالا فرزند اول خانواده هستید .احساستان را به سختی ابرازمی کنید .یکی ازمهمترین نگرانی های شما این است که چگونه دربرابرافراد مختلف ظاهرشوید.اندیشه هایتان کمی متمایل به بدبینی است .اعتماد به نفس دارید ولی درباطن گاهی به خود اعتماد ندارید.قادرهستید که هدفی تعیین کنید وبه آن برسید.بعضی مواقع دنیا را با دیدی باریک بین می‌نگرید .احساس می‌کنید که وقت کمی برای رسیدن به آرزوهایتان دارید.
مواظب باشید جدی بودنتان شما را ازدنیای اطراف دورنکند .خونسرد باشید واززندگیتان لذت ببرید .کارهایی انجام دهید که ازآنها لذت می برید .با انجام این دستورات قوه خلاقیت تان شکوفا می شود .سعی کنید که بیشتربخندید وبا دیگران درتماس باشید.

اگرامتیازشما بین ۲۱تا ۵۴ باشد :
بدین معنی است شما یک گل رزهستید .کمی تیغ دارید ولی زیبایی های بسیاری دارید .حس شوخ طبعی دارید ولی ازشنیدن جوک لذت می‌برید.احتمالا فرزند وسط خانواده هستید مردم دوست دارند دوروبرشما باشند .خونگرم هستید .دوستان صمیمی بسیاری دارید.زندگی را بادید واقع بینانه می‌نگرید .آگاهید که زندگی ازخوبی ها وبدی ها تشکیل شده است .قادرید شانس خودتان را با توجه به سرمایه های که دارید امتحان کنید .سخت کوش هستید وبه اهدافتان پایبندید .دوست دارید خودتان باشید واین مساله به شما اعتماد به نفس می‌دهد مشکلترین مساله درزندگیتان یکنواخت بودن مسایل است .یکنواختی درهرمساله ای شما را آزارمی‌دهد وباعث کسل شدن روحیه شما می‌شود .
به شما پیشنهاد می‌گردد که افق دیدتان را وسیع ترکنید .مسایل جدیدی را تجربه وکشف کنید .آنگاه متعجب خواهید شد که چه نتایج زیبایی به دست آورده اید ومهمترازهمه اینکه فراموش نکنید که درهمه چیزدنبال زیبایی بگردید مخصوصا درخودتان .

اگرامتیازشما بین ۵۵ تا ۷۵ باشد :
بدین معنی است که شما یک گل آفتابگردان هستید دربستری ازگلهای رز.یک ویژگی بارزدرشما وجود دارد که باعث گرمادهی به دیگران وجلوه گری شما می‌شود .ممکن است شما کوچکترین فرزند خانواده ویا تنها فرزند باشید ..دروقت لازم جدی هستید ولی دوستانتان شما را به عنوان یک شخص شوج طبع می شناسند .ازگفتن جوک لذت می‌برید .گاهی شیطنت می‌کنید .مایلید که با افراد جدید وجالبی درزندگیتان آشنا شوید .با افرادی که هیچ وقت نمی‌خندند راحت نیستید ..دید مثبتی به زندگی دارید ..درهمه چیزبه دنبال خوبیها هستید .بیدی نیستید که با هربادی بلرزید .گرم ,دوست داشتنی ,با وفا واجتماعی هستید وهرکدام ازاین صفات می‌تواند دلیلی برای خوب بودن شما باشد .انرژی نامحدودی دارید ولی انگیزه تان کم است .برای شما مشکل است که فقط برروی یک کارمتمرکز شوید به شما پیشنهاد می‌گردد که اجازه دهید مردم روی جدی شما راهم ببینند همان طورکه چهره شاد شما را می بینند .دراین صورت می‌خواهند که همیشه با شما باشند .به احساسات دیگران احترام بگذارید ازاین شاخه به آن شاخه نپرید وکاری راکه دوست دارید انتخاب کنید وتا پایان آن را انجام دهید

 

 


نوشته شده در تاريخ 90/01/19 توسط  محمدصادق

چند توصیه برای حفظ و ارتقاء امنیت وبلاگ

1.کلمه عبور ساده انتخاب نکنید.
عباراتی ساده مانند 12345 و یا خود نام کاربری، سال تولد و دیگر عبارات قابل حدس را به عنوان کلمه عبور انتخاب نکنید و همچنین از کلمه عبور یکسان برای سایتهای مختلف (مثل ایمیل یا وبلاگهای دیگر) استفاده نکنید.

2.مراقب ایمیلها و پیامهای جعلی باشید.
مراقب پیامهایی که ارسال کننده از عناوینی چون مدیر،مدیران یا بخش پشتیبانی بلاگفا استفاده کرده است باشید. حتی اگر این پیام از سمت ایمیلهای سایت مانند info@blogfa.com آمده باشد چرا که شیوه هایی برای ارسال ایمیلهای جعلی اینچنینی وجود دارد.
اخبار مهم در خود سایت و در بخش اخبار منتشر می‌شود.همچنین مدیریت بلاگفا اقدام به درج نظر در بخش نظرات وبلاگ یا ارسال ایمیلهای حاوی پیامهای اخطار یا تبلیغاتی نمی کند.به جد توصیه می‌کنیم از قرار دادن کلمه عبور خود را در اختیار دیگران و به هر عنوانی پرهیز کنید.
دیده شده است در مواردی افرادی با سوء استفاده از عنوان مدیر سایت و با ارسال ایمیل یا درج نظر از کاربران خواسته اند برای مواردی مثل عدم حذف یا افزایش امکانات وبلاگ کلمه عبور خود را برای آنها ارسال کنند یا در صفحه دیگری وارد کنند، قطعا مدیریت بلاگفا نیازی به دانستن کلمه عبور شما یا دریافت مجدد آن ندارد بنابراین هرگونه درخواست اینچنینی جعلی و در جهت فریب کاربران می باشد.

3.نام کاربری و کلمه عبور خود را فقط در صفحه اول یا در بخش ورود کاربران سایت وارد کنید.
کلمه عبور وبلاگ خود را فقط در آدرس اصلی سایت یا در بخش ورود کاربران سایت وارد کنید. سعی کنید هر باری که می‌خواهید کلمه عبور وبلاگ خود را وارد کنید در نوار آدرس مرورگر خود آدرس سایت را چک کنید. ورود کلمه عبور شما در هر صفحه یا آدرس دیگری بغیر از آدرس اصلی سایت به احتمال بسیار زیاد به معنی لو رفتن و هک وبلاگ شما خواهد بود.یکی از شیوه های رایج برای فریب و هک کاربران و گرفتن کلمه عبور آنها طراحی صفحات بسیار شبیه به سایتهای مهم مثل سرویسهای ایمیل یا وبلاگ است بنابراین با دقت به آدرس صفحه (در نوار آدرس مرورگر) و ورود کلمه عبور در سایت اصلی جلوی سوء استفاده های احتمالی را بگیرید.

4.مراقب ایمیلهای خود باشید.
ایمیل خصوصی که در هنگام ثبت نام از شما پرسیده میشد برای ارسال کلمه عبور وبلاگ در زمانی که آنرا فراموش کرده باشید استفاده می شود و در وبلاگ نیز نمایش داده نمی شود پس آنرا صحیح و با دقت وارد کنید و همچنین توصیه میکنیم که از این ایمیل در مسنجرها (مانند یاهو مسنجر ) استفاده نکنید زیرا احتمال هک شدن آی دی و ایمیلهایی که در مسنجرها استفاده میشود بیشتر است و بسیاری از مشکلات امنیتی وبلاگها (در تمامی سرویس دهندگان) نیز به همین دلیل است. توجه داشته باشید که هک ایمیل شما میتواند باعث سوء استفاده های دیگر و به خطر افتادن امنیت وبلاگ شما شود. در صورتی که به هر دلیلی مشکلی برای ایمیل شما ایجاد شد سریعا در بخش تنظیمات وبلاگ خود آدرس ایمیل خصوصی و همچنین کلمه عبور وبلاگ خود را تغییر دهید.

5. موارد امنیتی را هنگام استفاده از کامپیوتر در نظر بگیرید.
از دانلود برنامه ها و فایلهای غیر مطمئن و بخصوص فایلهای اجرایی(مثل فایلهای EXE) از سایتهای غیر معتبر پرهیز کنید و از کامپیوتر خود را با نصب آخرین نسخه های نرم افزارهای آنتی ویروس و همچنین به روز رسانی سیستم عامل و مرورگر اینترنت محافظت کنید.
توجه داشته باشید که برنامه های کوچکی وجود دارند که در صورت دانلود و اجرا توسط کاربر اطلاعات مختلف موجود در کامپیوتر و از جمله کلمات عبور مختلف وی را در اختیار هکرها قرار می دهد، بنابراین از دانلود فایلهای اجرایی به هر عنوان (مثل بازی کامپیوتری،موسیقی، نرم افزار مفید و...) از سایتها یا وبلاگهای غیر معتبر خودداری کنید.
در صورتی که در کافی نت ، دانشگاه و یا دیگر مراکز عمومی از سایت استفاده میکنید مطمئن شوید که کامپیوتر فوق از نظر تروجان یا برنامه های جاسوسی پاک است و ترجیحا در این شرایط کلمه عبور خود را بصورت مرتب تغییر دهید.

محمدصادق گرمسیری
نوشته شده در تاريخ 90/01/11 توسط  محمدصادق

Code: DKP-2577

Sony VAIO EE31FX

لپ تاپ سونی وایو ای ای 31 اف ایکس

مشخصات کلی :

مشخصات کلی: لپ تاپ نوع معمولی - وزن 2.7 کیلوگرم

پردازنده: AMD P340 Athlon Turion X2 2.2 GHz - Cache 1 MB - BUS 1066 MHz

حافظه: 3 GB DDR3

هارد دیسک: 320 GB 5400RPM

کارت گرافیک: ATI Radeon HD 4250 256 MB UpTo 1405 MB

صفحه نمایش: 15.6" - Bright LED

امکانات: DVD-RW - فاقد مودم - بلوتوث داخلی - Card Reader - Webcam - LAN - WiFi - HDMI - VGA Port

سایر مشخصات: باتری 6 سلولی - Microsoft Windows 7

قیمت : 720000 تومان | گارانتی بین الملل یکساله | رنگ مشکی | همراه با یک دستگاه ماوس لپ تاپی


قیمت : 750000 تومان | گارانتی طلایی دیجی کالا (یکماه تعویض + یکسال تعمیر + بیمه بدنه و سرقت ایران) | رنگ مشکی | همراه با یک دستگاه ماوس لپ تاپی

 

Code: DKP-2754

HP ProBook 4520s-F

لپ تاپ اچ پی پروبوک 4520 اس

Hp ProBook 4520s نوت‌بوکی برای بیزینس‌های کوچک و متوسط می‌باشد که پس از مدل 4510s که در سال گذشته معرفی شد؛ به بازار معرفی شده است. کانفیگ‌های مدل جدید به جای اچ پی 4520s نسبت به مدل قبلی (4510s) بدنه‌ی مستحکم‌تر و خوش ساخت‌تری دارد. قسمت درب به جای جنس پلاستیک که در 4510s استفاده شده بود؛ فلزی ساخته شده است که احساس خوبی را به شما می‌دهد. این درب فلزی جدید ظاهر بهتری را به لپ‌تاپ داده است و منجر به جذب اثر انگشت کمتری می‌شود و نیز در برابر صدمات و خش دار شدن بر اثر استفاده‌های روزانه مقاومت بیشتری دارد. درون لپ‌تاپ و در قسمت استراحت مچ و نوار اسپیکر نیز از همان فلز به رنگ برنز استفاده شده است. جدا از این تغییرات؛ 4520s بسیاری از خصوصیات را بدون تغییر نسبت به مدل قبلی خود دارد. کلیدهای صفحه کلید به صورت مجزا از هم ساخته شده‌اند، از یکدیگر فاصله‌ی مناسبی دارند و از جنس پلاستیک براق هستند. قسمت زیرین دستگاه نیز به همان شکل مناسب مدل قبلی ساخته شده که امکان دسترسی آسان و سریع به تمام قطعات قابل ارتقاء را فراهم می‌آورد. این لپ‌تاپ 15.6 اینچی امکانات خوب را به همراه قیمت مناسب ارایه می‌کند.

مشخصات کلی :

مشخصات کلی: لپ تاپ نوع معمولی - وزن 2.56 کیلوگرم

پردازنده: Intel Core i3 2.53 GHz - Cache 3 MB - BUS 1066 MHz

حافظه: 3 GB DDR3

هارد دیسک: 320 GB 7200 RPM

کارت گرافیک: ATI Radeon HD 6370 DDR3 1024 MB UpTo 4096 MB

صفحه نمایش: 15.6" - Bright LED

امکانات: DVD-RW - مودم داخلی - بلوتوث داخلی - Card Reader - Webcam - LAN - WiFi - HDMI - VGA Port

سایر مشخصات: باتری 6 سلولی - DOS

قیمت : 710000 تومان | گارانتی بین الملل یکساله | مودم داخلی | همراه با کیف اوریجینال HP + یک دستگاه ماوس لپ تاپی


قیمت : 740000 تومان | گارانتی طلایی دیجی کالا (یکماه تعویض + یکسال تعمیر + بیمه بدنه و سرقت ایران) | مودم داخلی | همراه با کیف اوریجینال HP + یک دستگاه ماوس لپ تاپی

 

Code: DKP-2856

HP ProBook 4520s-G

لپ تاپ اچ پی پروبوک 4520 اس

Hp ProBook 4520s نوت‌بوکی برای بیزینس‌های کوچک و متوسط می‌باشد که پس از مدل 4510s که در سال گذشته معرفی شد؛ به بازار معرفی شده است. کانفیگ‌های مدل جدید به جای اچ پی 4520s نسبت به مدل قبلی (4510s) بدنه‌ی مستحکم‌تر و خوش ساخت‌تری دارد. قسمت درب به جای جنس پلاستیک که در 4510s استفاده شده بود؛ فلزی ساخته شده است که احساس خوبی را به شما می‌دهد. این درب فلزی جدید ظاهر بهتری را به لپ‌تاپ داده است و منجر به جذب اثر انگشت کمتری می‌شود و نیز در برابر صدمات و خش دار شدن بر اثر استفاده‌های روزانه مقاومت بیشتری دارد. درون لپ‌تاپ و در قسمت استراحت مچ و نوار اسپیکر نیز از همان فلز به رنگ برنز استفاده شده است. جدا از این تغییرات؛ 4520s بسیاری از خصوصیات را بدون تغییر نسبت به مدل قبلی خود دارد. کلیدهای صفحه کلید به صورت مجزا از هم ساخته شده‌اند، از یکدیگر فاصله‌ی مناسبی دارند و از جنس پلاستیک براق هستند. قسمت زیرین دستگاه نیز به همان شکل مناسب مدل قبلی ساخته شده که امکان دسترسی آسان و سریع به تمام قطعات قابل ارتقاء را فراهم می‌آورد. این لپ‌تاپ 15.6 اینچی امکانات خوب را به همراه قیمت مناسب ارایه می‌کند.

مشخصات کلی :

مشخصات کلی: لپ تاپ نوع معمولی - وزن 2.56 کیلوگرم

پردازنده: Intel Core i5 2.66 GHz - Cache 3 MB - BUS 1066 MHz

حافظه: 3 GB DDR3

هارد دیسک: 320 GB 7200 RPM

کارت گرافیک: ATI Radeon HD 6370 DDR3 1024 MB UpTo 4096 MB

صفحه نمایش: 15.6" - Bright LED

امکانات: DVD-RW - فاقد مودم - بلوتوث داخلی - Card Reader - Webcam - LAN - WiFi - HDMI - VGA Port

سایر مشخصات: باتری 6 سلولی - DOS

قیمت : 795000 تومان | گارانتی بین الملل یکساله | همراه با کیف اوریجینال HP + یک دستگاه ماوس لپ تاپی


قیمت : 825000 تومان | گارانتی طلایی دیجی کالا (یکماه تعویض + یکسال تعمیر + بیمه بدنه و سرقت ایران) | همراه با کیف اوریجینال HP + یک دستگاه ماوس لپ تاپی

 

 

9.5

وضعیت : موجود

Code: DKP-2244

HP ProBook 4520s-B

لپ تاپ اچ پی پروبوک 4520 اس

Hp ProBook 4520s نوت‌بوکی برای بیزینس‌های کوچک و متوسط می‌باشد که پس از مدل 4510s که در سال گذشته معرفی شد؛ به بازار معرفی شده است. کانفیگ‌های مدل جدید به جای اچ پی 4520s نسبت به مدل قبلی (4510s) بدنه‌ی مستحکم‌تر و خوش ساخت‌تری دارد. قسمت درب به جای جنس پلاستیک که در 4510s استفاده شده بود؛ فلزی ساخته شده است که احساس خوبی را به شما می‌دهد. این درب فلزی جدید ظاهر بهتری را به لپ‌تاپ داده است و منجر به جذب اثر انگشت کمتری می‌شود و نیز در برابر صدمات و خش دار شدن بر اثر استفاده‌های روزانه مقاومت بیشتری دارد. درون لپ‌تاپ و در قسمت استراحت مچ و نوار اسپیکر نیز از همان فلز به رنگ برنز استفاده شده است. جدا از این تغییرات؛ 4520s بسیاری از خصوصیات را بدون تغییر نسبت به مدل قبلی خود دارد. کلیدهای صفحه کلید به صورت مجزا از هم ساخته شده‌اند، از یکدیگر فاصله‌ی مناسبی دارند و از جنس پلاستیک براق هستند. قسمت زیرین دستگاه نیز به همان شکل مناسب مدل قبلی ساخته شده که امکان دسترسی آسان و سریع به تمام قطعات قابل ارتقاء را فراهم می‌آورد. این لپ‌تاپ 15.6 اینچی امکانات خوب را به همراه قیمت مناسب ارایه می‌کند.

مشخصات کلی :

مشخصات کلی: لپ تاپ نوع معمولی - وزن 2.56 کیلوگرم

پردازنده: Intel Core i3 2.4 GHz - Cache 3 MB - BUS 1333 MHz

حافظه: 3 GB DDR3

هارد دیسک: 320 GB 7200 RPM

کارت گرافیک: ATI Radeon HD 4350 DDR3 512 MB UpTo 1970 MB

صفحه نمایش: 15.6" - Bright LED

امکانات: DVD-RW - فاقد مودم - بلوتوث داخلی - Card Reader - Webcam - LAN - WiFi - HDMI - VGA Port

سایر مشخصات: باتری 6 سلولی - DOS

قیمت : 670000 تومان | گارانتی بین الملل یکساله | بدنه آلومینیومی زیبا | همراه با یک دستگاه ماوس لپ تاپی


قیمت : 699000 تومان | گارانتی طلایی دیجی کالا (یکماه تعویض + یکسال تعمیر + بیمه بدنه و سرقت ایران) | بدنه آلومینیومی زیبا | همراه با یک دستگاه ماوس لپ تاپی

 

Code: DKP-2375

Acer Aspire 5252

لپ تاپ ایسر اسپایر 5252

مشخصات کلی :

مشخصات کلی: لپ تاپ نوع معمولی - وزن 2.6 کیلوگرم

پردازنده: AMD V140 Athlon Turion X2 2.3 GHz - Cache 1 MB - BUS 1066 MHz

حافظه: 3 GB DDR3

هارد دیسک: 320 GB 5400 RPM

کارت گرافیک: ATI Radeon HD 4250 DDR3 256 MB UpTo 1917 MB

صفحه نمایش: 15.6" - Bright LED

امکانات: DVD-RW - فاقد مودم - فاقد بلوتوث - Card Reader - Webcam - LAN - WiFi - HDMI - VGA Port

سایر مشخصات: باتری 4 سلولی - Microsoft Windows 7

9.25

وضعیت : ناموجود

 

9.5

وضعیت : موجود

 

9.5

وضعیت : موجود

9.25

وضعیت : موجود


نوشته شده در تاريخ 90/01/04 توسط  محمدصادق
Image:Bistoon Kermanshah.jpgپیکر هرکول

کوروش کبیر

طاق بستان

طاق گرا


نوشته شده در تاريخ 90/01/04 توسط  محمدصادق

 

 

 

 


نوشته شده در تاريخ 90/01/01 توسط  محمدصادق

عید واقعی از آن کسی است که

آخر سال را جشن بگیرد

 نه اول سال!

..... همه روزتان نوروز  ..... نوروزتان پیروز ......


.: Weblog Themes By Pichak :.


جاوا اسكریپت

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ